FESTIWALE‎ > ‎

Festiwal 2013 (Festiwal Energii)

JUŻ ZA NAMI!!!

poster by Michał Puchała

                                                   Energia Słońca i Dzieci .

W dniach 26-28 lipca 2013 roku odbył się na Stacji Wolimierz Festiwal ENERGII .

           Aktywności dotyczyły Energii- pozytywnej, słonecznej, wodnej - ogólnie Kosmicznej!
 El festival  por las energías , que sean : positivas, solares, hidráulicas... y sobre todo cósmicas .
The festival  guided by energies: positives, solar, hydraulic and above all cosmic.
Le festival  par les énergies, qu'elles soient : positives, solaires, hydrauliques... ou pour tout dire, cosmiques.

                         W tym roku Zawładnęła nami Energia Słońca i Dzieci!!!

       Mega Tropiki panowały przez cały czas trwania Festiwalu, zaś ilość i wiek dzieciaków

( najmłodszy uczestnik miał 2 tygodnie!) pozytywnie szokowała!!!

      Uroczyste otwarcie Festiwalu uświetnił występ lokalnego ludowego zespołu" Łużyczanki" do których dołączyli " Bogowie", ku radości obu zespołów i publiczności!. Nasza Radna i kierowniczka " Łużyczanek'- pani Teresa Kęska przecięła wstęgę i rozpoczął się wernisaż wystawy:" Kooperatywa Izerska" przygotowanej przez artystkę ze Świecia- Kaję Pachulską.

fot: Światosław Wojtkowiak


          Udało się Spotkanie w realu przedstawicieli wielu wiejskich społeczności. Przyjechali wieśniacy z Warmii, Lubelskiego, z Karczaka, z kieleckiego, ...a przede wszystkim przybyli wszyscy okoliczni Izerscy! Nastąpiły Wzajemne Inspiracje i Pozytywne Energii Wibracje .

        Odbyły się liczne WARSZTATY na przeróżne tematy. Jadwiga Łopata i sir Julian Rose z Koalicji na Rzecz Ochrony Polskiej Wsi  wystąpili z wykładem pt. "Uciec z Matrixa - zbudować Arkę". Sympatyczna ekipa - energooszczednie.info.pl przyjechała z prezentacją sciany w technologii strawbale, oraz systemu solarnego i tablicy edukacyjnej, która na bieżąco pokazywala jaki jest zysk energetyczny. Ścianki ze słomy i drewna zaprezentował też Moritz ze Stankowic prowadzący firmę" Dobry Dom". Grzegorz Łużecki – zbudował z warsztatowiczami suszarke i prysznic solarny z panelami z puszek po piwie, oraz wiatraczek do ładowania baterii. Warsztaty dotyczące Energii zaczęły się zresztą już 18 lipca, a poprzedziły je Warsztaty" Żywność"(7.07-17.07.2013), których kontynuacja nastąpiła także podczas Festiwalu.  Andrzej i Moni z Pryszczowej Góry przeprowadzili warsztat " Permanentna Natura, Ulotna Kultura", pokazując na przykładzie stacyjnego ogrodu jak można współpracować, a nie walczyć z dziką przyrodą.Tańce w kręgu poprowadziła Beata Krzewiecka, Warsztaty Bębniarskie dla Dzieci i Młodzieży - Bozdek z Bratnika. Nicole Grospierre Słominska zaprezentowała jak zrobić kule bokashi do oczyszczania zbiorników wodnych.Warsztaty plastyczne dla dzieci poprowadzili przyjaciele z wrocławskich Stowarzyszeń" MiMa" oraz "Sztuki Szum" i Kasia Jednorowicz. Magda Kuźniarz z Julką i Matyldą pokazywały malowanie na ubraniach.

              Wspaniałe, energetyczne i przyjęte entuzjastycznie KONCERTY zagrali: Bogowie, Foliba, Obierek , BŁG Skład, Bielas i Marynarze, Zebra Dub, Łużyczanki , JabbaDub, Pinokio, Gradu Minimo ,Tiriba i pokaz tańca tribal fusion, Marcelo Zammenhoff Band, duet Lady Aarp- harfa i elektronika,Szkoła Samby - Batukada z Wrocławia oraz Camila Vatral - koncert mis kryształowych.
Os Loucos – samba reggae z Wrocławia poprowadzili taneczną paradę dookoła Stacji!,
                 Odbyły się SPEKTAKLE : Dariusz Lech - jako Zawiadowca Karnawału oraz w roli Zawiadowcy Stacji znakomicie zadebiutował aktor znany i lubiany- Przemek Żychowski!! Podziwialiśmy show akrobatyki powietrznej Wiki, Sary , Agatki i Sowy, spektakl Teatru Performer oraz koncert muzyki intuitywnej i fire show, Marcelo Zammenhoff : performance świetlny / instalacja: "24 h., Teatr lalek "Zum Glück" - "Calineczka" na podstawie H. Ch. Andersena .CLOWN Rufi Rafi – urodzony by bawić!- po raz kolejny zawładnął sercami dzieci dużych i małych.

          W JARMARKu WIEJSKIm IZERSKIm wyrobów NATURAlnych wzięli udział: WarsztArt Wiesławy Dowchań z Wolimierza – lniane ubrania i narzuty, Iza Pachulska – ceramika, Magda Kuźniarz - obrazy, szkło, biżuteria, Bernardo - prosto z Indii- ubiory, lampiony,kadzidełka i naturalne perfumy( Bernardo zorganizował też kino-Bus dla dzieci), Małgorzata Kowzan - ulubione poduszki i materace, Manufaktura Rzemiosł Lokalnych Nagórze 24 – pizza i inne pyszności z zabytkowego pieca chlebowego, Hare – Kriszna – jedzenie, książki, kadzidła, Stoisko sklepu animatora (www.sklepanimatora.pl), na nim sprzęt kuglarski (piłki, maczugi, talerze do kręcenia, diabolo, balony do skręcania, chusty animacyjne, sprzęt do wielkich baniek mydlanych etc.),
Atelier NaVlně, zpracováváme ovčí rouno metodou mokrého plstění, vyrábíme klobouky, kabelky a doplňky, www.lepszastronadjembe.pl  -bębny djembe, grzechotki z tykwy, świeczniki z tykwy, lampy z tykwy, skóry kozie, LolaArtStudio - biżuteria i misie, Zielona Koza i Czerwona Krowa- sery, czosnek i inne, i jako przebój - Mobilna Yerbaciarnia
             D.J.eje jeje i tancerze najbardziej upodobali sobie nową stacyjną La Playę (plaża przygotowana przez Workcamp - a szczególnie Federice i Mimo z Włoch oraz Nine!) .Grali dla nas -
Dub Punk Soundsystem, Four Session Soundsystem, Eskiman - reggae roots, Roman S.- balcan & gipsy sound, Blizna Terror Sound, Mati Ital Youth - winylowa dub selekcja . Jako prezenty przybyło wielu innych. Cytuję podziękowania dla sceny d.j.ejskiej-" Wielkie podziękowania dla Dina i Duszy za dobre dzwięki , Ras Bass-a za mega rootsowa selekcje i dobry Vibe,dla całej ekipy Zebra Dub-u, Kamila z P3RFECKTDRUG za udzielenie dobrych riddimów pod nawijki, TAPCZANA , Radiego za mega grę na keybordzie , dla Huberta za rozkrętke i całej namysłowskiej pozytywnej Ekipy..."

          Jak zawsze część naszych działań to-KAMPANIE: Miasto – Wieś - Dobrze Jeść,
- Drzewo to nie chwast, Stop GMO, ochrona Krajobrazu, Stop wiatraki w miejscach cennych przyrodniczo i Stop Kiep Rzucany Byle Gdzie!

FESTIWAL brał udział w ogólnopolskiej akcji " DNI TRADYCYJNEJ WSI. DOSYĆ niszczenia żywności przez korporacje! "

DZIĘKUJEMY !!!!!
*  WORKCAMPOWI  2013 - absolutnie fantastycznie Energetycznemu!!!Bez Was Festiwal nie byłby tak kolorowy!
* ARTYSTOM i prowadzącym warsztaty - za darmowe granie i dzielenie się wiedzą na rzecz Pozytywnej Energii!!
* SPONSOROM:

- MERIDA zaopatrzyła Festiwal w papier toaletowy!!!

- FIO - nagłośnienie , wyżywienie wolontariuszy i część zwrotów kosztów dla artystów zasponsorowała w tym roku dotacja FIO!!!( Fundusz Inicjatyw Obywatelskich)

dzięki dotacji FIO odbyły się też na Stacji Wolimierz " WARSZTATY ENERGIA I ŻYWNOŚĆ" 7.07-27.07.2013) dla lokalnej ludności.


fot:Moni Podsiadła
Prezentacja sciany w technologii strawbale,oraz systemu solarnego i tablica edukacyjna, która na bieżąco  pokazywała jaki jest zysk energetyczny http://energooszczednie.info.pl/

fot:Moni Podsiadła

WYSTAWA" KOOPERATYWA IZERSKA" - autorka Kaja Pachulska i jedna z pań "Łużyczanek"
rozkład jazdy festiwalu
fot;Moni Podsiadła
 
OS LOUCOS - samba reggae z Wrocławia

fot: Szymon Surmacz
Clown Rufi- Rafi

Comments